#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 2. 5. 2024
oblačno 23 °C 10 °C
piatok 3. 5. slabý dážď 24/11 °C
sobota 4. 5. slabý dážď 25/10 °C
nedeľa 5. 5. slabý dážď 22/12 °C
KIA
Euroregión Beskydy
Miestna akčná skupina Terchovská dolina
Združenie obcí Mikroregión Terchovská dolina
MALÁ FATRA, oblastná organizácia cestovného ruchu

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:11
DNES:797
TÝŽDEŇ:3491
CELKOM:1447583

Obsah

História našej obce a dobový odev

Typ: ostatné
História našej obce a dobový odev V mesiacoch február a marec 2018 sa deti z materskej školy zapojili do projektu študentky odboru: predškolská a elementárna pedagogika z univerzity J. A. Komenského v Bratislave, žijúcou v Tepličke nad Váhom. Študentka sa snažila zozbierať informácie o histórií obce, ľudovej kultúre, ľudových krojoch, vzoroch, tradičných technikách, zvykoch, tradíciách a pod. Na základe informácií a znalostí obyvateľov obce, mali deti možnosť hlbšie spoznať svoj región a kultúru, ktorá sa v ňom zachováva.

Cieľom projektu bolo venovať sa regionálnej výchove a rozvoju histórie, kultúry obce. V projekte sa prepojili poznatky a aktivity s výtvarnou edukáciou. Hlavnou myšlienkou bolo u detí predškolského veku rozvíjať ich pozitívny postoj ku kultúrnemu dedičstvu našich predkov vlastným poznaním. Deti mali možnosť sa dozvedieť množstvo informácií, a aj vlastnou skúsenosťou, zážitkom si poznatky osvojiť. Vedomosti sprostredkované metódou zážitkového učenia patria do najúčinnejších spôsobov, ako u detí rozvíjať ich schopnosti v rôznych oblastiach. Jedná sa o iný prístup pri učení, ktorý je pre deti veľmi prirodzený a vytvorí skutočné spomienky. 

Už J.A. Komenský bol známy výrokom:

Ak mi niečo vysvetlíš - zabudnem, ak mi to ukážeš - zapamätám si, ale ak to urobím - pochopím. Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili.“

            V obci sa nachádza množstvo príležitostí, v ktorých majú deti možnosť načerpať veľa nových vedomostí, či hlbšie rozvíjať svoje kultúrne povedomie. Vďaka týmto možnostiam deti navštívili miestnu knižnicu, ktorá ponúka kvalitné knihy z rôznych oblastí a aj informácie o histórii obce. Na výstave tradičnej ľudovej kultúry, historických fotografií obyvateľov obce mali zas možnosť vidieť, ako ľudia v minulosti žili, pracovali a aké kroje nosili. Detské kroje z Tepličky nad Váhom zo súkromného archívu p. J. Kozánkovej, si deti mohli vyskúšať a tak poznávali z akých súčastí sa skladajú. Zaujali ich najmä vzory, výšivky, modrotlač, či paličkované čipky, ktoré tieto kroje zdobia. Navštívili kaštieľ, ktorý sa dodnes zachoval a pýši sa aj rodovou históriou Žofie Bosniakovej. Jeden z vlastníkov kaštieľa Jozef Windischgrätz bol zakladateľom textilnej manufaktúry, ktorá prispela k rozvoju tradičných textilných techník v Tepličke nad Váhom. V  nadväznosti na históriu sa deti zoznámili s pôvodnými textilnými technikami, ktoré boli prispôsobené primerane ich veku. Konkrétne sa jednalo o paličkovanie, vyšívanie, plstenie a zhotovenie modrotlačového vzoru. Spojením všetkých týchto aktivít vznikla koláž. Deti prostredníctvom nej prejavili svoju výtvarnú tvorivosť, šikovnosť. Treba dodať, že všetky deti v kolektíve boli počas celého realizovania aktivít vnímavé, aktívne a kreatívne. Tento projekt nie len deťom, ale aj nám priniesol množstvo poznatkov, zážitkov, príjemných spomienok, ktoré budú následne použité v mojej bakalárskej práci.

            Touto cestou sa chcem poďakovať poskytovateľom informácií či už v knižnej, alebo ústnej podobe, ktorý patria k obyvateľom obce, ale aj všetkým podporovateľom, účastníkom, spolutvorcom, ako aj pedagógom a vedeniu materskej školy, knižnice, obecného úradu, ktorí sa spolupodieľali na projekte a umožnili ho zrealizovať.

 

Text: Zuzana Jurčová

Foto: Ing. Sláva Džuňová


Vytvorené: 6. 3. 2018
Posledná aktualizácia: 4. 4. 2018 14:44
Autor: Sláva Džuňová