Teplička nad Váhom - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Prednáška o MONGOLSKU

Prednáška o MONGOLSKU

Dňa 10. januára 2024 (streda) sme v priestoroch Obecného domu v Tepličke nad Váhom privítali Ing. Alenu Chrenkovú, ktorá si pre nás pripravila prezentáciu o vnútrozemskom štáte v strednej Ázii - Mongolsku.

Mongolský štát má veľmi málo ornej pôdy. Väčšinou sú tu suché stepi s drsným počasím. Obyvateľstvo sa zaoberá pastierstvom.

Mongolsko sa rozprestiera uprostred Ázie, na severe susedí s Ruskom a na juhu s Čínou. Hlavným mestom je Ulánbátar (červený hrdina).

Žije tu 40% obyvateľov Mongolska. Je to mesto kontrastov. Polovicu mesta tvoria vysoké budovy. Najvyššia budova je vysoká 105 metrov. Druhú časť tvoria jurtoviská. Obyvatelia sa snažia zachovať pôvodný spôsob života. Počas zimy kúria uhlím, patrí medzi mestá s najznečistenejším ovzduším. Doprava v meste je komplikovaná. V meste je 40-metrová socha Džingischána. Volá sa po ňom všetko, je to najdôležitejšia politická postava.

Džingischán

Vlastným menom Temudžin. V roku 1189 dostal čestné meno Džingischán (univerzálny kráľ). Zjednotil mongolské kmene a v roku 1206 utvoril Mongolskú ríšu.

Vytvoril súhrn zákonov - jasa. Zakázal v nich zajatie a zotročovanie Mongolov medzi kmeňmi, únosy žien, ba aj kupovanie manželiek. Trest smrti bol za dezerciu a cudzoložstvo. Vysoké tresty boli za krádež zvierat.

Mongolský vpád do Uhorska

V roku 1241 vtrhli Mongoli do Uhorska. 11. apríla 1241 v bitke pri rieke Slaná boli uhorské vojská porazené. Belo IV. v prezlečení ušiel do Dalmácie. Po smrti chána Ogotaja odtiahol Batuchán s vojskom späť do Mongolskej ríše. Belo IV. začal podporovať budovanie hradov.

Spomienky na pobyt v Mongolsku

Prednášajúca Ing. Chrenková sa v roku 2013 dostala do Mongolska na pozvanie svojej mongolskej priateľky. V Mongolsku bola aj so svojím bratom 14 dní. Leteli z Pekingu. Krajina sa im zdala prázdna. Videli pohorie Altaj, ktoré má dĺžku 2000 kilometrov a štíty vysoké cez 4000 metrov nad morom.

Na severe sú nádherné parky. Územie Mongolska leží 1500 metrov nad morom. Priemerná teplota je 3 °C. U nás je 11 °C. Z Ulánbátaru išli do mesta Erdenet poľnými cestami 16 hodín. Zastavili sa pri posvätnom mieste OVOO. Ich úlohou bolo hodiť kamienok a 3-krát obísť toto miesto, aby sa im darilo.

Keď sa vracali naspäť, mali vziať svoj kamienok. Bolo tu množstvo kameňov ako vojakov, ktorí išli do boja a nevrátili sa.

Návšteva v mongolskej jurte - Nomádi

30% obyvateľov Mongolska žije pastierskym spôsobom života. Presúvajú sa 2 až 3-krát do roka. Jurta má priemer 7-8 metrov. Dvere sú orientované na juh.

100 metrov od jurty môže byť latrína. Na podlahu sa postaví všetok nábytok a až potom sa stavia jurta. Vnútro je vystlané kobercami, ktoré slúžia na zateplenie a izoláciu. Majú rozkladaciu podlahu. Osadia dvere, stĺpy a na vrchu 1 okno.

Na celú stenu jurty sa dávajú ovčie kože, koberce, ktoré sú otázkou prežitia. Majú málo nábytku, ktorý je pekne zdobený. Vnútri jurty je aj rodinná svätyňa. Uprostred jurty je liatinový sporák a nižší stolík.

Ako sa správať v jurte

Nesmie sa stúpať na prah jurty, považujú to za urážku. V jurte sa pohybuje v smere hodinových ručičiek, nesmiete sa opierať chrbtom o nosné stĺpy v jurte. Vo vnútri jurty nepísame, nosí to smolu.

5 dôležitých zvierat

- sú to ovce, kozy, kravy, jaky kone a ťavy. Pasú sa v poradí kôň, krava, ťava, koza, ovce. Keď sa Nomádi sťahujú, všetko musia dať do poriadku.

Mongolská kuchyňa

Základom je mäso a mlieko. Strava je jednoduchá. Vyrábajú jogurty, syry, sušený tvaroh. Celé leto chystajú zásoby na zimu, sušia aj mäso. Tradičné jedlo "BAZ" - pirôžky plnené mletým músom a cibuľou, "CHUŠUR" - smažené placky plnené mäsom. Slaný čaj a "KUMYS" - kobylie mlieko.

Sviatky

Nový rok oslavujú začiatkom februára. Oslavuje sa 3 dni. Traduje sa, že je dňom zrodenia všetkých Mongolov - "Čagan sar"

"Naadan" - deň víťazstva národnej revolúcie - súťažia v troch disciplínach:
1. preteky na koňoch 15 - 30 kilometrov
2. streľba s lukom
3. zápasenie

Strávili sme krásne a zaujímavé popoludnie, mali sme možnosť poznať ako žijú ľudia v Mongolsku.

Dátum vloženia: 31. 1. 2024 15:13
Dátum poslednej aktualizácie: 31. 1. 2024 16:39
Autor: Viera Majerčíková