Obsah
Beseda o liečivých rastlinách (1.6.2023)
Prednášajúca sa venovala predovšetkým menej známym liečivým bylinkám: archangelika lekárska, yzop lekársky, rozmarín lekársky, ruta vonná, vachta trojlistá, borák lekársky a praslička roľná. Byliny sa využívali predovšetkým na liečebné účely vo forme odvarov, tinktúr, mastí alebo na kuchynské použitie. Tinktúra sa robila tak, že rastliny sa vkladali do alkoholu. Je rozdiel medzi macerátom a tinktúrou. Macerát vzniká vylúhovaním byliny v letnej vode.
Archangelika lekárska je statná aromatická rastlina, bežne dosahuje výšku až 2m. Možno ju nájsť vo vlhkých lesoch a na mokrých lúkach. V stredoveku ju pestovali mnísi ako liek proti moru. Jej hlavné použitie je na uspokojenie a posilnenie nervovej sústavy. Čistí krv, zlepšuje trávenie, dobrá je aj pri reumatizme.
Yzop lekársky je aromatická bylinka, majú ho rady včely. Spomína sa už aj v Biblii. Podporuje trávenie, zvyšuje krvný tlak.
Rozmarín lekársky používa sa vňať najmä v kuchyni a parfumérskom priemysle. Uvoľňuje dýchacie cesty.
Ruta vonná je poloker, dá sa kúpiť ako korenina, slúži na odstránenie kŕčov. Odpudzuje blchy, vši a mačky.
Vachta trojlistá rastie na vyššie položených rašeliniskách, je veľmi horká, slúži na liečenie žalúdka. Je zákonom chránená.
Borák lekársky kvitne celé leto, tvorí veľmi veľa kvetov, je medonosný. Lístok má uhorkovú vôňu. Vo forme odvaru sa používa na obklady kože.
Praslička roľná, ľudovo volaná konský chvost. Je to najstaršia rastlina na zemeguli, bohatá na minerálne látky. Je protizápalová a močopudná. Môžeme ju namočiť do vody a používať proti plesni. V minulosti sa používala aj ako farbivo. Je dobrým aktivátorom kompostu. Využíva sa aj pri hľadaní vody.
Zásady použitia bylín
Nezbieram to, čo nepoznám. Byliny sú len podpornou terapiou. Môžu ovplyvniť užívané lieky. Je potrebné sa poradiť s lekárom. Bylinky zbierame len na neznečistených miestach. Rastliny ihneď porežeme a voľne rozložíme v tenkej vrstve na baliaci papier. Pravidelne obraciame a sušíme na teplom mieste. Nie na každý organizmus účinkujú bylinky rovnako. Čajové zmesi pred použitím dobre premiešame. 1 polievková lyžica sa používa na 1 čaj. Nesmieme závistlivo hľadieť na exotické rastliny, náhradu ženšenu tvorí náš puškvorec. Čaje na priedušky udržujeme teplé v termoske. Bylinky najlepšie účinkujú keď, sú v slabej koncentrácii.
Diskusia
V diskusii spomínali prítomní známe bylinky ako trezalka, dobrá myseľ, baza, žihľava, tymian. Ďatelina lúčna obsahuje veľa bielkovín. Medzi známe patrí aj púpava, pýr a čierny koreň.
Na záver sa účastníci besedy poďakovali prednášajúcej za príjemne prežité popoludnie a ukončili ho myšlienkou Paracelsa: “Všetky vrchy, pohoria, všetky lúky a lesy sú prirodzené lekárne. Najvyšším základom lieku je ale láska.”
Text: Mgr. Kamila Dubovická
Foto: Ing. Viera Majerčíková
Posledná aktualizácia: 30. 6. 2023 10:40