#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Aktuálne počasie

dnes, piatok 26. 4. 2024
oblačno 12 °C 0 °C
sobota 27. 4. slabý dážď 16/4 °C
nedeľa 28. 4. polojasno 21/7 °C
pondelok 29. 4. zamračené 22/10 °C
KIA
Euroregión Beskydy
Miestna akčná skupina Terchovská dolina
Združenie obcí Mikroregión Terchovská dolina
MALÁ FATRA, oblastná organizácia cestovného ruchu

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:11
DNES:786
TÝŽDEŇ:3906
CELKOM:1441888

Obsah

Prednáška o chove hydiny

Typ: 2018 | ostatné
Prednáška o chove hydiny 1 Beseda s Ing. Jánom Kadíkom, podpredsedom ZOSZCH v Žiline, v stredu 10. 1. 2018 v Obecnom dome.

Chov hydiny je súčasťou života dediny i keď v 90. rokoch 20. storočia s príchodom marketov záujem o chov na čas ustúpil do úzadia. Chovateľstvo od roku 2004 má stúpajúcu tendenciu, ale pri chove často robíme veľa chýb a hydinu ničí množstvo chorôb. Je potrebné, aby sme pokračovali v tom, čo robili naši starí rodičia.

Hobby chov

Musíme vedieť, čo od hydiny očakávame: vajíčka, mäso, alebo aby bola hydina čistokrvná. Dnes sa chovajú predovšetkým nosné hybridy sliepok. Pri kúpe sliepok máme dávať pozor na prvý dojem, či sú „čiperné“, či nie sú oďobané, či sú riadne zaperené a vyrovnané veľkosťou.

Podmienky chovu

  1. Kurín – je to základná vec, aby malo kde zviera prespať.
  2. Bidlo – šírka 8-10 cm, nesmie byť okrúhle, mala by to byť ohobľovaná murárska doska. Vajcia sa tvoria v noci a sliepka si potrebuje riadne oddýchnuť.
  3. Denná zóna – dávať do kurína pod bidlo ľahko čistiacu časť, hniezdo na znášku (rohové). Kurín nezatepľujeme, má byť vzdušný a suchý.
  4. Výbeh pre sliepky -  jedna sliepka by mala mať 4 – 5 m2 výbeh.
  5. Výživa – menej býva viac, jedna sliepka potrebuje na deň 120 g suchého krmiva. Chlieb a burgyňa spôsobujú priberanie sliepok, preto menej znášajú. Na jar dobre živená sliepka začína kvokať.
  6. Kontrola sliepok – prísť ku sliepkam aspoň 2krát do dňa a skontrolovať ich zdravotný stav.
  7. Prevencia pred chorobami – krmivo mať mimo dosahu vtákov, do jedného litra vody pridávame 1 PL octu, ako prevenciu proti vnútorným parazitom. Robíme 2x do týždňa odčervovanie zvierat.  Ocot pomáha viazať vápnik. Veľmi vážnym ohrozením sú vonkajšie parazity – sú to maličké roztočovité parazity, ktoré sa usádzajú pod krídlom, v okolí konečníka a živia sa šupinkami kože sliepky. Sliepky sa preto oďobávajú, lebo ich to svrbí. Postihnutú sliepku začnú oďobávať aj druhé sliepky. Čmelík kurí – vylieza v noci, je veľký ako makové zrniečko a v noci cicia krv zo sliepok. (Nemá žiadnych prirodzených nepriateľov).
  8. Ako predchádzať parazitom – hmyz dýcha povrchom tela, a preto máme mať nádobu s popolom a pieskom (1:1), sliepka sa v tom popole kúpe, a tak sa zbavuje parazitov. Pomôcť nám môže aj cesnak – nakrájať raz za mesiac do krmiva sliepok.

Otázky na prednášajúceho:

Prečo prchnú sliepky? Raz do roka pred zimou vymieňajú perie. Trvá to 6 týždňov a sliepka vtedy nenesie vajíčka. Sliepky kŕmime jačmeňom, krmivo znížime na minimu. Ak kŕmime sliepku kukuricou, pšenicou a pod., tak doba prchnutia trvá 3 mesiace.

Kedy je sliepka vynesená? Každá sliepka má dopredu dané geneticky, koľko vajíčok znesie počas života. Je to dané genetikou a plemenom. Hybridná sliepka by mala zniesť za rok 270 vajec. Dobrými nosnicami sú ľahké a stredne ťažké plemená (80 – 220 vajec). Pán Kadík doporučil zabiť hybridnú sliepku, ktorú máme len na znášku vajec, po druhej sezóne na jeseň. A na jar kúpiť nové.

Prečo sú slabé škrupiny na vajíčkach? Je to nedostatok vápnika. Do krmiva dopĺňame biely brizolit (na omietky).

Krvavá škvrna vo vajíčku? Sliepka má veľmi prekrvený vaječník. Je to známka absolútnej formy znášania, je to v poriadku.

Prečo sliepky žerú vajíčka? Hniezdo treba vyberať pravidelne, preto treba viac hniezd, sliepky odkukajú jedna od druhej, že sa dá vajíčko zožrať.

Opatrenia, ktoré navrhol:

- zabezpečiť šikmé hniezda (vajíčko prepadne do zberníka) (dostať napr. v Budatíne v chovateľských potrebách), 
- nozdry (okuliarky na zobák), 
- strihať horný zobák do jednej tretiny. Ak nepomôže, treba sliepky zabiť. V hniezde musí byť podkladok.

Sliepky vyprodukujú kvalitný hnoj a dokážu záhradu zbaviť škodlivej chrobače.

Na záver pán Kadík sľúbil, že nabudúce porozpráva o plemenách sliepok a o chove iných druhov hydiny, zároveň pozval seniorov  na výstavu samcov (kohúty, zajace), ktorá bude v Žiline 27. 1. 2018.

Text: Mgr. Kamila Dubovická

Foto: Irena Poljaková

Fotogaleria

 


Vytvorené: 15. 1. 2018
Posledná aktualizácia: 28. 2. 2018 12:58
Autor: Správce Webu