Obsah
Symboly
Symboly obce
Vonkajším prejavom samostatného postavenia obce Teplička nad Váhom sú jej symboly. K základným symbolom obce, ktorými sa prezentuje mimo svojho územia, patria: erb, vlajka, pečať a znelka. Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné heraldické (náuka o erboch), vexikologické (náuka o vlajkách) a sigilografické (náuka o pečatiach) zákonitosti, pravidlá a zvyklosti.
Erb a pečať obce
Podľa záznamom z obecnej kroniky, v roku 1991 požiadalo vtedajšie vedenie obce o schválenie erbu, ktoré sa zachovalo v historických listinách. Neskôr z odtlačkov pečatidla vytvoril V. Tomčík v roku 1993 dodnes používanú podobu erbu obce Teplička nad Váhom. V modrom štíte v zelenej pažiti je postavená zlatá drevená a striebornými obručami okovaná kaďa. V nej sa kúpe strieborná zlatovlasá žena, ktorá v pravej ruke drží pred sebou zlatú hubku a v zodvihnutej ľavej ruke na hlavou má zlatú misku. V zmysle heraldickej koncepcie bude možné striebornú farbu podľa potreby zamieňať za bielu, pričom sa však bude vždy popisovať ako strieborná. Pri čierno-bielom vyjadrení farieb strieborná ostáva voľná, modrá sa vyjadrí vodorovným a žltá zvislým šrafovaním.
Z dostupných prameňov je známe, že najstaršie pečatidlo obce vzniklo v 18. storočí. Jeho kruhopis znie SIGIL (lum) OPIDI TEPLICZE, čiže pečať mestečka Teplička. V strede okrúhlej pečate je na pažiť postavená drevená kaďa s kúpajúcou sa ženou. Vznik pečatidla datujú niektorí autori v roku 1784. Otlačok pečatidla sa našiel na písomnostiach z rokov 1838 – 1867. Za predpokladu, že teplé pramene zničili zemetrasenia v rokoch 1600 a 1603 a odkedy zostali studené, potom opísaný motív môže pochádzať už zo 16. storočia.
Po zániku žúp od roku 1929 vzniklo krajinské zriadenie, čo sa odzrkadlilo i na obecnej pečati z roku 1933. V jej kruhopise je zhora uvedený nápis Krajina: Slovensko, zdola nápis Okres: Žilina a v prostriedku Obec Teplička nad/Váh.
Aj po vzniku Slovenského štátu používala obec túto pečiatku bez zmeny. Na obecnej pečiatke je zhora uvedený nápis Krajina: Slovensko, zdola nápis Okres: Žilina a v prostriedku Obec Teplička nad/Váh.
Obnovením Československa a vznikom miestneho národného výboru sa používala nová pečať, ktorá už nebola pečaťou obce, ale pečaťou MNV. Na pečiatke z roku 1957 je v kruhopise nápis zhora: Rada miestneho národného výboru v Tepličke n./Váh.
Na pečiatke z roku 1962 je v kruhopise zhora uvedený nápis Miestny národný výbor a dole nápisy OKRES ŽILINA a V Tepličke n./Váh. V strede pečate je umiestnený štátny znak s dvojchvostým levom a žltou orámovanou hviezdou nad hlavou leva. Používaná bola do roku 1990.
Od roku 2000 až do súčasnosti obec používa okrúhlu pečať v strede s vyobrazením reliéfu nahej ženy kúpajúcej sa v kadi. V jej kruhopise je nápis OBEC TEPLIČKA NAD VÁHOM. Obec pri výkone štátnej správy používa aj okrúhlu pečať so štátnym znakom v jej kruhopise je názov OBEC TEPLIČKA NAD VÁHOM a pod ním nápis SLOVENSKÁ REPUBLIKA.
Úradné pečiatky s erbom obce, štátnym znakom Slovenskej republiky majú priemer 36 mm.
Vlajka obce s dvoma zástrihmi pozostáva zo siedmych pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej, bielej, žltej a zelenej.
Štandarda starostu má medzi ostatnými symbolmi obce osobitné postavenie. Je vlajkou starostu, jedným z odznakov jeho úradu. Podobá sa znakovej zástave, doplnená je lemom v obecných farbách. Rozdiel je nielen v jej funkcii, ale aj v jej vyhotovení. Štandarda existuje iba v jednom vyhotovení a často tiež luxusnejšou technikou.
Obecné insígnie
Závesná reťaz starostu obce sa používa pri významných príležitostiach. Závesný znak má v prostriedku erb znázorňujúci kúpajúcu sa ženu v kadi, uvedený je rok vzniku 1267 a názov OBEC TEPLIČKA NAD VÁHOM.