#
#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Aktuálne počasie

dnes, sobota 28. 5. 2022
slabý dážď 16 °C 6 °C
nedeľa 29. 5. slabý dážď 18/4 °C
pondelok 30. 5. slabý dážď 19/9 °C
utorok 31. 5. slabý dážď 21/7 °C
KIA
Euroregión Beskydy
Miestna akčná skupina Terchovská dolina
Združenie obcí Mikroregión Terchovská dolina
MALÁ FATRA, oblastná organizácia cestovného ruchu

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 2
DNES: 371
TÝŽDEŇ: 3148
CELKOM: 1020318

Obsah

Beseda o živote v emiráte Katar, prednášala p. Dagmar Valentová (10.12.2019)

Typ: 2019
Privítanie p. Valentovej predsedkyňou Klubu dôchodcov p. DubovickouV utorok o 14,30 hod. nás v Obecnom dome navštívila p. Dagmar Valentová s pripravenou prezentáciou o emiráte Katar.

V úvode nám povedala, že  v Katare žije jej dcéra so zaťom a deťmi približne 6 rokov. Jej zať prednáša na vysokej škole v hlavnom meste Dauha. Jeho vedúcou je Katarčanka. Ona niekoľkokrát navštívila Katar a tak mohla nám poskytnúť informácie o živote v tejto krajine.

Katar je veľmi malá krajina s hlavným mestom Dauha na Arabskom polostrove. Jediným jeho susedom je Saudská Arábia.  V roku 1913 získali nezávislosť od Osmanskej  ríše a

3. septembra 1971 od Anglicka . V Katare žije približne 2 mil. obyvateľov, pravých Katarčanov je asi 20%. Žijú tam Arabi, Indovia, Iránci, Pakistanci.  Úradným jazykom je arabčina, ale ovládajú aj anglický a urdský jazyk.  Klíma je veľmi horúca, v lete dosahujú teploty od 40-50 stup. Celzia.  Častý je výskyt púštnych  búrok, prichádzajú veľmi rýchlo.   V Katare je nedostatok pitnej vody. Vodu získavajú odsoľovaním morskej vody, to tvorí až polovicu z vodných zásob. Aj napriek tomu s vodou veľmi plytvajú. Ženy sú úplne zahalené, vidieť im len oči, majú čierny oblek - abáju. Muži sú oblečení v bielom - dišdaša. Katarčania sú  veľmi bohatí, v minulosti sa živili rybolovom a lovom perál. Až v roku 1939 sa situácia  zmenila objavením ropy a zemného plynu.

Špecifiká krajiny

Emir  vládne absolutisticky, opiera sa o 35 členné Poradné zhromaždenie, členov si on sám volí.  V zemi neexistujú politické strany ani volený parlament.  Väčšinovým náboženstvom je

islam, riadia sa podľa islamského práva šaria. Za odpadlíctvo od viery a homosexualitu hrozí trest smrti.  Občania Kataru neplatia dane z príjmu.

80 percent obyvateľov tvoria prisťahovalci. Praví Katarčania nemusia robiť. V štáte je obrovská cenzúra. Katar je jedna z najbezpečnejších krajín.  Deti študujú v Anglicku na vysokých školách, musia sa však vrátiť a pracovať pre štát.  Muži po dosiahnutí 18. roku získavajú zadarmo pozemok o výmere 1 240 m2

V Katare je veľmi málo štátnych sviatkov, najväčší je Ramadán. Je  9. mesiacom islamského kalendára. Od  východu až do západu slnka sa postia, nesmú jesť, piť, fajčiť, škaredo nadávať, musia sa zdržať aj telesných radostí.  Dokonca ja cudzinci musia dodržiavať určité pravidlá. 

V školách neexistujú polroky, majú školský rok rozdelený na tretiny.  Víkendom sú piatok a sobota.

Svadba

Muži a ženy oslavujú oddelene. Celý deň sa schádza  celá rodina a priatelia a po večernom salahu - modlitbe nasleduje večera. Večerajú ryžu, mäso  z ťavy alebo jahňaťa, jedlo jedia rukami. Blahopraje sa celej rodine, nie mladomanželom.  Počas večere je šabľový tanec. Keď ženích ide za nevestou, svadba končí.

Zaujímavosti hlavného mesta

  • Múzeum islamského umenia, prehliadka trvá 2-3 hodiny, všade je klimatizácia,
  • Národné múzeum ako futuristická stavba, sú v nej vykopávky zo života starého Kataru,
  • Pearl - umelo vytvorené ostrovy, spojené s hlavným mestom, tu si môže kúpiť cudzinec byt, 
  • Soug Wagif -  tradičný starý trh Kataru; má veľa reštaurácií otvorených v nočných hodinách. Trhy stráži polícia na koňoch.
  • Fanar - katarské islamské kultúrne centrum. Je blízko národného trhu. Je to centrum vzdelávania.
  • Mia park - deti športujú, behajú v parkoch vždy len v podvečer.
  • Katara mosque - miesto rôznych výstav a expozícií.  P. Valentová tu zažila výstavu diel Rembrandta.
  • Parky - najväčší je Aspin park. Sú tu obrovské ihriská. O parky sa starajú Indovia. Parky sú veľmi čisté a upravené.

 

Katarčania počas pracovného týždňa sa zabávajú v parkoch a počas víkendu na pieskových dunách. Katarské domy sú biele alebo béžové.  Katarčanky využívajú prácu upratovačiek, vychovávateliek a pod.

Do besedy sa zapájali aj prítomní dôchodcovia, pýtali sa či sa tam slávia Vianoce ako u nás, ako dlho trvá let do Kataru, ako tam funguje zdravotníctvo, koľko žien má jeden muž v Katare, koľko majú a detí a pod.( 1 žena a dve -  tri deti).

 

Beseda sa uskutočnila v spolupráci s Obecnou knižnicou. Prostredníctvom rozhlasu boli pozvaní aj ostatní občania Tepličky nad Váhom.

Text:  Mgr. Kamila Dubovická
Foto: Ing. Viera Majerčíková


Vytvorené: 10. 12. 2019
Posledná aktualizácia: 7. 1. 2020 09:52
Autor: Viera Majerčíková