#
#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 27. 1. 2020
3 °C -3 °C
utorok 28. 1. 1/0 °C
streda 29. 1. 0/-3 °C
štvrtok 30. 1. 0/-4 °C
KIA logo
Euroregion
Mas_logo
mikroregion-td
Mala_fatra

 

Mobilná aplikácia

V-obrazeGoogle playApp store

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 3
DNES: 249
TÝŽDEŇ: 249
CELKOM: 577725

Obsah

Prednáška fyzioterapeuta - maséra

Typ: ostatné
7. marca 2018 v priestoroch Obecného domu v Tepličke nad Váhom sa uskutočnila prednáška spojená s besedou o degeneravnych ochoreniach. Prednášal Martin Sliviak, ktorý študuje a zároveň pracuje v Kúpeľoch Rajecké Teplice ako fyzioterapeut a masér.

V úvode prednášky vysvetlil pojmy: diskus, meniskoid – štruktúry nachádzajúce sa pri spojeniach chrbtice ( platničky-stavce, rebrá ) a meniskus vypĺňajúci priestor najmä v kolenných kĺboch. Hovoril o svalovej dysbalancii, ktorá je spôsobená zlým držaním tela, predsunom hlavy, guľatým chrbtom a ramenami posunutými dopredu, či vyklenutým bruchom. Pri nedostatočnej pohybovej aktivite ( hypokinézii ) svaly nepracujú spoľahlivo, dochádza k nesprávnemu držaniu tela, ktoré ovplyvňuje aj činnosť kĺbov a chrbtice. Následná dlhodobá bolesť prenášaná cez centrálny nervový systém ovplyvňuje a vytvára nesprávne pohybové vzory. Na postupné odstraňovanie tejto choroby je potrebné cvičenie, ktoré by malo viesť k navráteniu svalovej rovnováhy. Odporučil cvičenia ako pilates, jógu a iné. Hýbať sa a posilňovať telo je nutné pravidelne. Máme počúvať svoje telo a nesnažiť sa silou prekonávať bolesť. Je potrebné dávať pozor na držanie tela, na správne sedenie a neustále sa udržiavať v pohybe.

Ďalej sa venoval aj geneckým ochoreniam, psychosomatickým ochoreniam, ktoré ovplyvňujú našu aktívnu dĺžku života. Je dôležité obmedziť alkoholizmus a fajčenie, avšak ľudia, obzvlášt v staršom veku potrebujú pre svoj život aj sociálne zázemie, potrebuje sa rozprávať, mať oporu v rodine, v kamarátoch, patria sem aj susedia a je vhodné dodržiavať zdravý životný štýl.

Telo musí byť v akvnom pohybe, musí si na všetko zvyknúť. Niekedy stačí 5 minút akvnej činnos pre zlepšenie nášho života. Potrebná je rozcvička, správne dýchanie, správne stravovanie. Rozhodne žiadne extrémy v podobe akejkoľvek diéty. Ak už máme stravovacie návyky, je nutné k nim pridať niečo zdravšie ako ovocie, zeleninu a pod. Na otázku o alkohole, či ho môžeme piť, odpovedal, že len v malých dávkach, ale musí to byť dobrý a kvalitný alkohol. Je možné piť aj víno, maximálne 2 dcl denne. Ak kĺby nepoužívame, podobne je to aj s mozgom, tak nám začne všetko chradnúť – odchádzať. V diskusii sa seniori pýtali na príčiny vzniku cukrovky, či môže byť dedičná, či môže vzniknúť zo stresu a nakoniec aj na stareckú cukrovku. Jej príčinou býva často nadváha, vysoký krvný tlak a stres. Pýtali sa aj na sklerózu mulplex – doposiaľ neprišli lekári na príčinu jej vzniku. Dá sa riešiť len liekmi a zvyčajne na ňu ľudia ochorejú už po tridsiatke. Ďalej sa pýtali na nízky krvný tlak a vysoký krvný tlak a na syndróm bieleho plášťa.

Záver tvorili ukážky cvikov na masérskom stole.

Text: Mgr. Kamila Dubovická

Foto: Irena Poljaková


Vytvorené: 12. 3. 2018
Posledná aktualizácia: 12. 3. 2018 16:11
Autor: Sláva Džuňová