#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 1. 10. 2023
zamračené 18 °C 7 °C
pondelok 2. 10. zamračené 22/11 °C
utorok 3. 10. jasná obloha 23/12 °C
streda 4. 10. slabý dážď 18/10 °C
KIA
Euroregión Beskydy
Miestna akčná skupina Terchovská dolina
Združenie obcí Mikroregión Terchovská dolina
MALÁ FATRA, oblastná organizácia cestovného ruchu

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:5
DNES:640
TÝŽDEŇ:0
CELKOM:1313295

Obsah

Majstrovstvá SR a Slovenský Pohár MINIKÁR

Typ: ostatné
Majstrovstvá SR a Slovenský Pohár MINIKÁR Cez víkend, 13. a 14. mája sa uskutočnilo v našej obci, na ulici Na Straník, 2. kolo Majstrovstiev SR a 2. kolo Slovenského pohára MINIKÁR.

Slovenský zväz minikár je členom Slovenskej asociácie motoristického športu (SAMŠ).

Minikáry patria k motoristickým športom, hoci žiaden motor nemajú. Preto sú najekologickejším (aj najlacnejším) motoristickým športom. Minikáry sa pohybujú iba vďaka gravitačnej sile, pretekári jazdia z kopca dole. Hore sú potom minikáry vytiahnuté väčšinou na lane za traktorom. Tento šport je určený predovšetkým pre deti (od 5 rokov) a mládež, ale venujú sa mu aj dospievajúci a dospelí. Učí jazdcov reagovať na šmyky, a predovšetkým pretekári získavajú cit pre brzdenie a precízne šoférovanie. Prispieva aj k dopravnej výchove a rozvíja ich technickú tvorivosť a súťaživosť v duchu fair-play. Poskytuje veľmi dobré základy pre ďalšie motoristické disciplíny ako sú motokáry, automobily, formule... Vedie deti k zručnostiam za volantom, pripravuje ich na riadenie automobilov, dáva im základy ako zvládnuť šmyky, ako prispôsobiť rýchlosť v závislosti od stavu vozovky a veľa iného. Naučia sa vymieňať pneumatiky a iné technické zručnosti. Zároveň sa venujú niečomu zaujímavému, s čím sa môžu pochváliť, ukázať kamarátom vyhrané trofeje... A v neposlednom rade - deti strávia víkendy s rodičmi a priatelmi.

Sezóna

Minikárová sezóna sa začína koncom apríla a končí v septembri. Preteky minikár sa organizujú po celom Slovensku, Česku, ale aj celej Európe. Zatiaľčo v západnej a východnej Európe sa jazdí iba zjazd, na Slovensku a v Čechách sa jazdí predovšetkým slalom. 
Slovenskí jazdci absolvujú počas roka 2017 8 pretekových víkendov - v rámci Majstrovstiev Slovenska 8 pretekov, Slovenského pohára 8 pretekov a Európskeho pohára 3 preteky. Tieto preteky sa zvyčajne aj prekrývajú, čiže v jeden deň sa jazdí napríklad Slovenský aj Európsky pohár. V prvom júlovom týždni sa usporadúva aj medzinárodná šesťdňová, tento rok v Českej republike - Andrluv Chlum. V auguste sa pravidelne konajú Majstrovstvá Európy v zjazde, na ktorých sa v minulosti najme naši mladší jazdi zvykli umiestňovať veľmi dobre, čoho dôkazom sú aj viaceré majstrovské tituly. Na konci sezóny sú najlepší jazdci odmenení pohárom za celkový výsledok. Majstri Slovenska sú ocenení aj v rámci Večera majstrov volantu SAMŠ.

Pretekári sú na začiatku sezóny zaradení do jednotlivých vekových kategórií, v ktorých budú jazdiť počas celého roka. Rozhodujúci je vek jazdca dosiahnutý v danom roku. 
Pretekári sú rozdelení do šiestich vekových kategórií:

KATEGÓRIA SLOVENSKÉ ČESKÉ
M-1 4 - 8 rokov 4 - 8 rokov
M-2 9 - 12 rokov max. 12 rokov
M-3 13 - 16 rokov max. 16 rokov
M-3D 13 - 18 rokov
dievčatá
max. 18 rokov
dievčatá
M-4 17 - 20 rokov max. 21 rokov - chlapci
max. 99 rokov - dievčatá
M-5 21 - 99 rokov max. 99 rokov

 

Preteky

Jednotlivé preteky sa väčšinou započítavajú do celkového hodnotenia niektorého seriálu, ktorý sa jazdí celú sezónu. Jedným z najvýznamnejších podujatí v rámci pretekov minikár na Slovensku a Čiech je Európsky pohár, ktorý sa skladá z troch samostatných pretekov organizovaných na Slovensku, na Morave a v Čechách. V rámci Slovenska sú najdôležitejším seriálom Majstrovstvá Slovenska, na ktorých sa rozhodne o držiteľoch majstrovských titulov. Každé preteky majú stanovený spôsob hodnotenia. Zvyčajne sa jazdí 5 jázd - nemeraný tréning (jazdec sa oboznámi s bójkovými úsekmi, pričom sa jeho čas jazdy nemeria), meraný tréning (oboznámenie sa s traťou, pričom sa jeho čas meria) a 3 ostré jazdy (rozhodnú o konečnom poradí).

Jazda

Cieľom pretekárov je prísť do cieľa čo najrýchlejšie, pričom musí správne prejsť bójkové úseky. Väčšinou sú 3 bójkové úseky na trati, skladajú sa z červených a zelených bránok, pričom jazdec ich musí prejsť správne - zelená bójka je po pravej ruke a červená po ľavej ruke pretekára, za zhodenú bójku sa pripočítajú k času 2 sekundy, za nesprávne obídenie je 100 sekúnd. Jazdec sa na štarte môže jeden krát odraziť. V cieli musí bezpečne zastaviť.
Čas sa meria v minútach, sekundách a stotinách, pričom rozdiely medzi jazdcami sú niekedy iba pár stotín až desatín.

Text: Ing. Lenka Tvrdá

Foto: Peter Tvrdý


Prílohy

Vytvorené: 25. 7. 2017
Posledná aktualizácia: 22. 11. 2017 21:57
Autor: Slávka Džuňová