#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Kalendár

Aktuálne počasie

Počasie dnes:

24. 8. 2019

bo

Denné teploty 26/30°C, v 1000m okolo 13°C.
Nočné teploty /°C.

 

KIA logo
Euroregion
Mas_logo
mikroregion-td
Mala_fatra

 

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 8
DNES: 755
TÝŽDEŇ: 5585
CELKOM: 442308

Obsah

Lentilka pre dedka Edka III. A, 2017

Typ: ostatné
Žiaci z III. A zo ZŠ ŽB boli privítaní v obecnej knižnici 9. júna 2017 na akcii Lentilka pre dedka Edka. S pani učiteľkou si prečítali knihu počas vyučovania, a tak sme sa mohli o tejto knihe porozprávať a rozoberať ju. Kniha, od autorky Ivony Březinovej, preložená Gabrielou Futovou, chce priblížiť deťom Alzheimerovu chorobu, ktorou dnes vo svete trpia milióny ľudí, a to nielen tí najstarší.

Čo sa stalo? Ako sa mohol dedko Edko tak zmýliť a jesť polievku vidličkou? Prečo z prechádzky nevedel trafiť domov? Na toto sme sa pokúsili nájsť odpoveď a porozprávať sa o tom. Žiaci boli podnietení k tomu, aby premýšľali o pamäti a ako sa o ňu starať. Hrali sme hry, čítali si úryvky z knihy, rozprávali sa o funkciách mozgu. Deti videli ako vyzerá zdravý mozog a ako sa delí, čo vďaka nemu dokážeme.

Dedko Edko však ochorel a jeho mozog sa začal meniť – počítač sa začal kaziť a informácie z neho išli popletené. Bunky, z ktorých sa mozog skladal, sa začali rozpadávať a strácať. A tak dedko, ktorý vedel predtým úplne presne a bez rozmýšľania robiť veľa vecí, zrazu nevie. Napr. nevie sa vrátiť domov.

Alzheimerovu chorobu v súčasnosti liečiť nevieme. Malý predstaviteľ z knihy, pravnúčik dedka Edka sa rozhodol, že keď vyrastie, sám liek na Alzheimera objaví. Kým sa ale liek vynájde, môžeme mozgu pomôcť: cvičením, aby sa mozog prekrvoval, čítaním kníh sa rozvíja predstavivosť a pamäť, hranie pexesa, spoločenských hier, sudoku, krížovky, vhodnou stravou (vlašský orech (podoba sa na mozog), ovocie zelenina a iné).

Rýchlo nám ubehlo stretnutie a rozlúčili sme sa s deťmi diplomom za úspešné zvládnutie úloh, pexesom s dopravnými značkami na precvičovanie mozgu, lentilkami NIE pre dedka Edka a vlašským orechom.

Fotogaléria


Text: Ing. Sláva Džuňová

Foto: Mgr. Mária Maťková


Vytvorené: 26. 7. 2017
Posledná aktualizácia: 27. 7. 2017 09:21
Autor: Slávka Džuňová