Silné emócie, vlastné zdravie a zelené výzvy...
Pripomienka zla a strát minulosti
Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, žiaci deviateho ročníka v rámci projektu Nezabudnutí susedia zorganizovali smútočnú slávnosť, ktorá v sebe niesla silné posolstvo. Vypočuli si rozhovor preživšieho, prečítali mená obetí i mená záchrancov, zapálili sviečku a symbolicky položili kamienok.
Exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi zanechala u ôsmakov a deviatakov veľa zmiešaných pocitov, silných emócií. Múzeum predstavuje autentické miesto bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Počas trojhodinovej návštevy žiaci navštívili viaceré budovy, prečítali si dobové dokumenty, popozerali fotografie a predmety, ktoré súvisia s týmto tragickým obdobím. Pristavili sa aj pri dobytčom vagóne, v ktorom deportovali Židov do koncentrančného tábora. Exkurzia bola doplnená o veľmi zaujímavý a odborný výklad pána lektora, ktorý miestami vyrážal dych.
"Bola to zaujímavá exkurzia, vďaka ktorej sme sa dozvedeli veľa nových a smutných informácií o krivdách minulosti."
Múzeum holokaustu v Seredi
Zážitkové vyučovanie s jablkobraním
Cieľom viacerých októbrových aktivít bolo upevňovať správne stravovacie návyky u našich žiakov, poznať hodnotu domácich potravín a hlavne hodnotu vlastného zdravia. Výživové aktivity začali pri príležitosti Svetového dňa výživy a vyvrcholili Jablkobraním. Súčasťou zážitkového vyučovania boli akcie: Hovorme o jedle, Týždeň zdravej výživy, Deň jablka, Viem, čo jem. Žiaci vytvárali plagáty, prezentovali projekty, skladali básne. Zapojili sa aj do výtvarnej, fotografickej i literárnej súťaže. Zážitkové bolo nielen vyučovanie, ale aj ocutnávanie, ktoré potešilo nejedného milovníka jedla. Školáci priniesli neuveriteľné množstvo jablkových koláčov, odšťavovali a sušili jablká, varili punč a na hodinách techniky pripravili rôzne nátierky a šaláty s jablkami. Jablkovo posilnení súťažili o najdlhšiu jablkovú šupku a najkrajšie jablko.
Malá ochutnávka jablkových dobrôt, ktoré pripravili žiaci 5.A triedy.
Chutné nátierky a šaláty s jablkami
Zelená škola
Do projektu Zelená škola sme sa už zapojili tretí rok. Pripomíname si ho nielen rozhlasovými reláciami k ôrznym medzinárndým a svetovým dňom, ale aj realizáciami projektov "Záhrada plná prekvapení", "Domček, kto v tebe býva?", "Krókus" , rôznymi workshopmi ("Včely a ich tajomstvá") a súťažami. Minulý školský rok žiaci prvého stupňa sadili a pestovali vo vybudovaných záhonoch bylinky a zeleninu. Žiaci druhého stupňa sa ukázali ako zruční majstri a vyrobili napájadlá pre vtáčiky, domček pre ježka a v okolí školy umiestnili niekoľko domčekov pre hmyz. Tešíme sa na nové "zelené výzvy", ktoré nás čakajú v školskom roku 2023/2024.
Starostlivosť žiakov o záhony byliniek a zeleniny počas predmetu Práca a technika v rámci projektu Zelená škola.
Text: Mgr. Natália Hogajová
Foto: archív ZŠ s MŠ